Ha valaki garázs építését tervezi, több szempontból is körültekintően kell eljárnia.
Az utóbbi időben az építési szabályok jelentős változáson mentek át, sok engedélyhez kötött építkezést, felújítást kivettek a törvényhozók az engedélyeztetési eljárás alól, mindenképpen érdemes utánanézni, kellenek-e engedélyek. Másrészt egy garázst sokféleképpen meg lehet építeni, több nehézség is közbejöhet…
Az utóbbi években az építésügyi szabályozások jelentős és sokféle változásokon mentek keresztül, nehéz eligazodni a jog útvesztőjében, jelenleg éppen melyik és hogyan kötelez minket. Az eljárások az utóbbi egy-két évben jelentős egyszerűsítéseken mentek át, és idén januártól nagymértékben szűkítették az engedélyhez kötött építési tevékenységek körét is. Így 2018-ban már nem szükséges építési engedély a 300 négyzetméter hasznos alapterületet meg nem haladó lakóépületek esetén, ezeknél új eljárásrendet vezettek be, az ún. egyszerű bejelentést. Ugyanígy engedély nélkül elvégezhetők azok a felújítási, átalakítási munkálatok, amelyek nem járnak az épület vagy az építmény bővítésével.
A hatályos kormányrendelet alapján építési engedély nélkül építhető (a mellékletben felsorolt egyebek mellett) a nem emberi tartózkodás céljára szolgáló építmény, így a garázs, melléképület építése is. Ez utóbbi abban az esetben végezhető engedélyeztetési eljárás nélkül, ha az építmény nem fogja meghaladni a 100 m³ térfogatot és a 4,5 m gerincmagasságot. A légköbméter és a négyzetméter fogalmát ne keverjük össze.
Ugyanakkor ebben az esetben sem hagyhatók figyelmen kívül a helyi építési szabályzat és a településrendezési terv, illetve más hatósági előírások rendelkezései.
Szerző: www.epitesimegoldasok.hu